Café Häma n’David

Närbild på kakfat och chokladbollar i bagrunden.

Café häma n’David hittar du i Rönnöfors, rättare sagt i Rönnöfors gamla skola. Både mysigt sommarcafé och härligt utflyktsmål på skotern under vårvintern.

Caféet är beläget i Rönnöfors gamla skola. Skolan är renoverad att efterlikna den gamla skolan från förr. På cafét kan man även ta del av byns historia och njuta av det hembakade fikabrödet och dom goda tunnbrödstutarna.

Cafeét har sin verksamhet öppen några veckor under sommaren men också inför julen med adventsfika och på vårvintern som skotercafé, ett perfekt utflyktsmål på skoter.

Här finns också en bakstuga som ligger bredvid vid gamla skolan i Rönnöfors, där Café Häma n David håller till. Det går att beställa ved inför sitt tunnbrödsbak samt att förelda kvällen innan om man vill. Kontakta ansvarig för mer information om bokning och betalning av bagarstugan.

Missa inte att det finns en häftig Kristallgruva att besöka i närheten, rättare sagt i Olden, en härlig badplats i Rönnöfors och en vandringsled i Finnsäter, längs Finnån.

>> mer information Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Service

Kategorier
Café


Hjälpte informationen på sidan dig?

Meny