After Work: Den goda viljan
Föreläsningsserien After work torsdagar kl. 13.00 på Krokoms bibliotek
Vill du få nya upplevelser och intryck, roas för stunden eller lära för livet?
Då är föreläsningsserien After work något för dig! Torsdagar kl. 13.00 bjuds du på en timmes föredrag om kultur, konst och lokalhistoria från Jämtland, Härjedalen och södra Sápmi.
Föreläsningarna är direktsända från Jamtli i Östersund och du är välkommen att ta del av föreläsningen tillsammans med andra på mötesplatsen Magneten, Krokoms bibliotek.
- Torsdag 12 november kl. 13.00–14.00, i Allan Edwall-rummet, Krokoms bibliotek.
- Kostnadsfritt, ingen föranmälan.
Om föreläsningen Den goda viljan:
I västra Jämtland växte under 1900-talet en missionsverksamhet fram, formad av initiativ från kvinnor, möten mellan människor och ett starkt engagemang i sin samtid. Vi möter missionärer, fjällvärldens grevinna Maria Bernadotte och berättelsen om Fjällgård i Undersåker – ett hem för samer. Genom vänskap, omsorg, fostran och slöjd väcks frågor om gemenskap, identitet och relationen mellan fjällets ”vi” och ”dom”.
Catarina Lundström, historiker och skribent, Österåsen.
Mer information, digital länk och hela programmet hittar du på Föreningsarkivets hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Varmt välkommen!
Tid och plats
Tid: 12 november 2026 klockan 13.00-14.00
Plats: Krokoms bibliotek
Typ av evenemang: Föreläsning, Evenemang på biblioteken

