Pristagare genom åren

ljusslinga på bord med höga glas fyllda med bubblande dryck

Krokoms första guldkväll genomfördes 2010 i Rödöns bygdegård. Huvudnumret under kvällen var utdelningen av Guldkroken som ersatte de tidigare priserna Årets bygd och Miljöpriset.

Guldkvällen har sedan dess anordnats i Kaxås, Laxsjö, Trångsviken, Nälden, Alsen, Föllinge och Föllingen. Alla stipendiater och pristagare genom åren hittar du här:

2017

2017

Guldkroken

Servicepunkt Handlar´n i Rötviken

Årets företagare

Roger Jönsson Jemtel AB

Kulturpris

Elin Olofsson

Ungdomskulturstipendium

David Grahn Hellberg

Ledarpris

Annelie Olausson Krokoms GF och Kjell Jonasson Krokom HIF Parasport

Utvecklingsstipendium för ungdom

Martina Fredin, Almåsa Alpina och Felix Persson, Dvärsätts BK

Guldstjärnan, serviceföretag

Årets serviceföretag Taxi Föllinge Fredrik Holmberg AB

Guldstjärnan, serviceperson

Årets serviceperson Peter Johansson

Tillgänglighetspris

Krokom HIF Parasport

Årets Eldsjäl

Göte Lindberg

2016

2016

Guldkroken

Föllingealliansen

Årets företagare

Jonas Nord och Krokoms Portfabrik AB

Kulturpris

Camilla Karlsson

Ungdomskulturstipendium

Stina Sundberg

Ledarpris

Malin Schleenvoigt och Mats-Erik Wiktorsson, Rödöns SK samt Erik Olsson, Offerdals IF

Utvecklingsstipendium för ungdom

Malin Hestner, Näldens IF och Klas Jonsson, Aspås ungdomsskytteklubb

Guldstjärnan, serviceföretag

Tinas Praliner

Guldstjärnan, serviceperson

Marie Långbo

Tillgänglighetspris

Krokoms Motorklubb

Året Eldsjäl

Ulrika Ring, Näldens IF

2015

2015

Guldkroken

Kaxås bygdegårdsförening

Årets företagare

Föllinge Såg AB - Patrik Jonsson, Hans Pålsson, Martin Helmersson och Dan Eliasson

Kulturpris

Ingrid Roth

Ungdomskulturstipendium

Lina Åkerblom

Ledarpris

Leif Bångman, Offerdals SK och Robert Ingvarsson, Ås IF

Utvecklingsstipendium för ungdom

Jonas Wallin, Krokoms Motorklubb

Guldstjärnan, serviceföretag

Wångens Wärdshus

Guldstjärnan, serviceperson

Jonathan Norrman, Nälden

Tillgänglighetspris

Västbygdens byalag

2014

2014

Guldkroken

Mimi Finnstedt

Årets företagare

Bygnadssnickerier i Krokom

Kulturpris

Jan Sundberg

Ungdomskulturstipendium

Camilla Wall

Ledarpris

Bodil Karlsson, Krokoms HIF och Rune Lindström, Krokoms MK

Utvecklingsstipendium för ungdom

Frida Söderqvist, Sommardansskolan, och Hampus Norrman, Näldens IF

Guldstjärnan, serviceföretag

Jämtpuls

Guldstjärnan, serviceperson

Kerstin Moberg, Orrda åkeri och Marina Nilsson, Taxi AB i Offerdal

Tillgänglighetspris

Fristad Entreprenad

2013

2013

Guldkroken

Offerdals SK

Årets företagare

Nils-Åke Hallström

Kulturpris

Eivor Comén och Käloms byalag

Ungdomskulturstipendium

Emil Backman, Ås

Ledarpris

Anders Magnusson, Föllingealliansen/Föllinge JSK, och Åsa Helander, Ås IF

Utvecklingsstipendium för ungdom

Kristina Schjelvan, Offerdals IF, och Jonas Mårtensson Kahlén, Aspås Ungdomsskytteförening

Guldstjärnan, serviceföretag

Harmoni och Hälsa

Guldstjärnan, serviceperson

Jana Novak

Tillgänglighetspris

Föllinge Jaktskytteklubb

2012

2012

Guldkroken

Flykälens byalag

Årets företagare

Nils-Åke Hallström

Kulturpris

Örjan Sedin

Ungdomskulturstipendium

Rockbandet Pure Faith - Jesper Lindgren, Andreas Karlstrand, Erik Hammarberg och Josef Wiktorsson

Ledarpris

Åsa Wiklund, Trångsvikens IF och Marcus Hall, Krokoms Innebandy

Utvecklingsstipendium för ungdom

Hedda Bångman, Offerdals SK och Amanda Söderberg, Trångsvikens IF

Guldstjärnan, serviceföretag

Valsjöbua i Valsjöbyn

Guldstjärnan, serviceperson

Curt Lofterud

Tillgänglighetspris

Anders Nilsson och Trångsvikens IF

2011

2011

Guldkroken

Flykälens byalag

Kulturpris

Örjan Sedin

Ungdomskulturstipendium

Rockbandet Pure Faith - Jesper Lindgren, Andreas Karlstrand, Erik Hammarberg och Josef Wiktorsson

Ledarpris

Åsa Wiklund, Trångsvikens IF och Marcus Hall, Krokoms Innebandy blev årets ledarpristagare

Utvecklingsstipendium för ungdom

Hedda Bångman, Offerdals SK och Amanda Söderberg, Trångsvikens IF

Guldstjärnan, serviceföretag

Valsjöbua i Valsjöbyn

Guldstjärnan, serviceperson

Curt Lofterud

Tillgänglighetspris

Anders Nilsson och Trångsvikens IF

2010

2010

Guldkroken

Krokoms Golfklubb

Kulturpris

Krokomsbygdens Kulturella Radioförening

Ungdomskulturstipendium

Christoffer Sjöqvist

Ledarpris

Agneta Norman och Björn Tengblad fick årets ledarpris

Utvecklingsstipendium för ungdom

Martin Lindgren, Krokoms Golfklubb och Emma Arnsten, Trångsvikens IF

Guldstjärnan, serviceföretag

Hotell Fjällgården, Åkersjön blev årets serviceföretag

Guldstjärnan, serviceperson

Hotell Fjällgården, Åkersjön

Tillgänglighetspris

Ava Garden

Hjälpte informationen på sidan dig?