Translate site

Startsida Krokoms kommun

Valresultat, mandatfördelning

Resultat i valet 2014:

Röstfördelning i Krokoms kommun
PartiRösterProcentMandat i fullmäktige
Moderata samlingspartiet113612,506
Centerpartiet256828,2613
Folkpartiet liberalerna1281,41 
Kristdemokraterna1842,031
Socialdemokraterna312334,3716
Vänsterpartiet8439,284
Miljöpartiet de gröna4785,262
Sverigedemokraterna6046,653

83,23 procent av de röstberättigade röstade i kommunfullmäktigevalet i Krokom 2014.

Detaljerat resultat finns på www.val.selänk till annan webbplats.

Kommunfullmäktige 2014-2018
PartiKvinnorMänErsättare 
Centerpartiet677 
Moderata samlingspartiet243 
Kristdemokraterna102 
Miljöpartiet - de gröna112 
Socialdemokraterna888 
Vänsterpartiet222 
Sverigedemokraterna030 
Antal ledamöter202524 
Uppdaterad 2015-03-09 av Ulla Eriksson

Kontakta oss
Har du tekniska frågor eller vill kommentera informationen på sidan så kan du kontakta webbredaktionen. Klicka här!

Följ Krokoms kommun på Facebook
Följ Krokoms kommun på Instagram
Följ Krokoms kommun på YouTube

KROKOMS KOMMUN Offerdalsvägen 8, 835 80 Krokom
Tel. 0640-161 00 vxl (vardagar kl 08-17)  |  Fax 0640-161 05 
Organisationsnummer: 212000-2478 | E-post »