- Startsida
- Kommun och demokrati
- Så fungerar kommunen
- Trygghet och säkerhet
- Om krisen eller kriget kommer
- Varningssystem vid kris och krig
Varningssystem vid kris och krig
Viktigt meddelande till allmänheten, VMA, varnar vid olyckor och allvarliga händelser. Informationen går ut via radio, tv, appar och ibland som sms. Vid särskilt allvarliga situationer används även utomhuslarmet ”Hesa Fredrik”.
Viktigt meddelande till allmänheten VMA
Om det sker olyckor och allvarliga händelser där allmänheten kan vara i fara använder myndigheterna viktigt meddelande till allmänheten, VMA, som är ett varningssystem. Vanligtvis förmedlas VMA via radio och tv.
Men vid riktigt allvarliga händelser används även utomhusvarningssystemet för viktigt meddelande, även kallad Hesa Fredrik. Utomhusvarningssystemet kan användas för beredskapslarm och flyglarm om Sverige skulle råka i krig.
Varningssignalen är ett starkt ljudande utomhuslarm som består av en 7 sekunder lång ihållande signal följd av 14 sekunders tystnad. Det ljuder under minst två minuter.
När faran är över sänds en 30 sekunder lång signal. Varningssignalen kan även kompletteras med ett talat meddelande. I Krokoms kommun har vi i dagsläget inget utomhusvarningssystem, men det kan ändå vara bra att känna till.
Radio är det viktigaste verktyget
En radio med reservbatterier är det absolut viktigaste verktyget för att kunna få information när något allvarligt har hänt. En radio som laddas med solceller eller med handvev kan vara bra som
reservutrustning.
SOS Alarm kan även i vissa fall ringa fasta telefonnummer som är adressregistrerade i det drabbade området. De ringer då ifrån 010 474 55 00
Allmänheten kan uppmärksammas om VMA på flera sätt
Om du laddar ner appen Krisinformation från MSB till din telefon kan du ta emot VMA-meddelande som push-notiser. Även via 112-appen från SOS Alarm får du push-notiser vid VMA, samt via krisinformation.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Varning kan också ske genom ett sms till mobiler som är i det drabbade området. Det är den aktör som begär VMA som utifrån varje enskild händelse avgör om tjänsten ska nyttjas.

