Artikeln kan vara inaktuell
Krokom deltar i tyst minut för att hedra offren i Örebro
Tisdagen den 11 februari klockan 12.00 kommer en tyst minut att hållas i hela Sverige för att hedra offren efter den tragiska skolskjutningen i Örebro.
Statsminister Ulf Kristersson har uppmanat hela landet att delta i den tysta minuten för att hedra de liv som gått förlorade. Krokoms kommun ansluter sig till denna nationella manifestation av sorg och medkänsla.
– Det som inte fick hända har hänt och hela landet sörjer med de drabbade. Den 4 februari 2025 kommer för alltid markera en mörk dag i svensk historia. För att hedra offren som aldrig kom hem till sina nära vill jag bjuda in alla över hela vårt land att samlas i en tyst minut, säger statsminister Ulf Kristersson.
Dagen för den tysta minuten hissas flaggorna på halv stång från morgonen kl. 09.00 till dess att den tysta minuten har avslutats.
Tiden är fastställd i dialog med Örebro kommun, Länsstyrelsen i Örebro län och Sveriges riksdag som hedrar offren på Stortorget i Örebro respektive i riksdagens kammare.
Statsministern uppmanar till bred uppslutning kring den tysta minuten.
