Uppdaterat:Trygghetslarm åter i funktion
Uppdatering: Vid 18.30- tiden under torsdagskvällen åtgärdades de fel på servrarna som leverantören haft. Systemet är nu åter i drift.
Uppdatering kl 16.36:
Vi har förstärkt med nattpersonal samt fortsätter med trygghetssamtal via telefon till alla berörda med trygghetslarm.
Uppdatering kl. 16.03
Leverantören Careium där det tekniska problemet ligger skriver på sin sajt att de lokaliserat problemet, och jobbar på att funktionen ska fungera. Dock finns ingen prognos i nuläget för när problemen ska vara åtgärdade.
kl. 13.00
För närvarande fungerar inte kontakten med trygghetslarm i Krokoms kommun
Alla medborgare med trygghetslarm berörs av avbrottet och vi följer de rutiner vi har vid sådana här händelser. Personal kontaktar alla med trygghetslarm för att få koll på personen och läget.
Vi åker ut på en extra tillsyn då vi bedömer det finns behov och i nuläget berörs ungefär 300 personer.
Vid akuta behov uppmanas ni ringa larmnummer 112. Orsaken till avbrottet ligger hos kommunens leverantör av trygghetslarm vars växel ligger nere.
Vi uppdaterar när vi har mer att berätta om utvecklingen.
Brödtext