Ås skola invigd idag

Bild på blå, lila, och gula ballonger

Efter flera års planering och byggnation står nu nya Ås skola klar. Den nya skolbyggnaden invigdes fredagen 3 oktober av barn- och ut­bildnings­nämndens ord­förande Jannike Hillding.

– Det här är en dag att glädjas över, säger Jannike Hillding(M), barn och utbildnings­nämndens ordförande som klippte bandet hållandes av elever från skolan.

Satsning på Ås

Bygget innebär en stor satsning på Ås. Här finns plats för fler elever och nya speciallokaler för bland annat slöjd, hemkunskap och natur­orienterande ämnen. Den moderna skolmiljön ger både elever och personal bättre förutsättningar i vardagen.

– Eleverna och lärarna får nu lokaler som gör vardagen enklare och undervisningen roligare. Det känns fint att kunna bjuda in till en miljö som är både trygg och inspirerande, säger Martin Åleheim förvaltningschef barn- och utbildningsförvaltningen.

Utformad för framtiden

Den nya skolan är också utformad med hållbar­het i fokus, för att möta framtidens krav på både lärande och miljöansvar.

Mer om Ås skola hittar du här

Meny