Translate site

Startsida Krokoms kommun

Politiker A-Ö

Förkortningar:

Bom = Bygg- och miljönämnden, Bun = Barn- och utbildningsnämnden, Kf = Kommunfullmäktige, Ks = Kommunstyrelsen,
Saby = Samhällsbyggnadsnämnden, Soc = Socialnämnden, Vn = Valnämnden, Öfn = Överförmyndarnämnden

Led = ledamot     Ers = ersättare

Namn

Parti

Ort

Telefon

E-post

Uppdrag

Andersson Lena

C

Dvärsätt

 

 

Kf led, Sn led

Andersson Pär-Anders

C

Åflo

070 340 85 15

par-anders.andersson@centerpartiet.se

Kf led, Sn ers

Arnsten Jonas

C

Dvärsätt

070 521 41 46

jonasarnsten@hotmail.com

Bom ers

Arnsten Olle

C

Krokom

070 346 19 62

arnsten@bredband2.com

Kf ers

Asproth Viveca

S

Långan

 

viveca.asproth@gmail.com

Bun ers, Vn 2 v ordf

Axelsson Andreas

C

Alsen

 

 

Kf led

Backlund Birger

S

Ås

070 629 10 27

birger.backlund@gmail.com

Bom 2 v ordf, Kf led, Ks ers

Bergh Claes-Göran

S

Ås

 

 

Ks ers, Vn ers

Berglund Anders

M

Krokom

070 674 81 26

anderzberglund@hotmail.com

Bom led

Bergman Malin

C

Ås

0640 163 70

malin.bergman@krokom.se

Kf led, Sn led

Bixo Svedberg Mia

C

Offerdal

 

 

Bun led

Blom Jörgen

V

Krokom

 

jorgen.blom@vansterpartiet.se

Bun led, Kf led, Ks led

Carlsson Gabriella

S

Krokom

 

gabriella.carlsson@hotmail.com

Bom led, Kf led

Carlsson Göran

S

Aspås

 

 

Kf ers

Dahlén Monica

S

Föllinge

0768 23 40 98

monicadahlen4@gmail.com

Bun led, Kf ers

Edfeldt Alf

S


 

 

Kf ers

Edfors Vestlund Andreas

MP

Ås

 

 

Saby ers

Elvestål Sune

S

Föllinge

 

 

Kf ers

Enarsson Karl

M

Nälden

 

 

Bun ers

Englund Jan

SD

Krokom

070 217 22 11

janenglund52@hotmail.com

Kf led

Ernehed Örjan

C

Offerdal

 

 

Kf ers, Saby ers

Fax Stefan

S

Nälden

076 836 99 52

stefan.fax@krokom.se

Kf led, Saby led

Fick Tony

C

Valsjöbyn

 

 

Kf ers

Färnström Marcus

M

Trångsviken

070 608 55 34

marcus.farnstrom@krokom.se

Bom ers, Kf 1 v ordf

Grahn Hellberg Carina

S

Krokom

070 512 44 81

carinagrahn@gamlalanthandel.se

Bun ers

Grundström Peter

S

Krokom

073 446 02 50

 

Kf led

Göransson Kurt-Olov

C

Dvärsätt

070 318 90 33

kurtolov@eposten.nu

Bom ers, Kf ers

Hallsten Marianne

MP

Föllinge

070 601 61 99

marianne.hallsten@hotmail.com

Bom ers, Kf ers, Sn led

Hammarberg Björn

M

Offerdal

0640 161 04
070 603 96 23

bjorn.hammarberg@moderat.se

Kf led, Ks 1 v ordf, Saby led, Vn ers

Hansson Annika

S

Alsen

 

annika.hansson@krokom.se

Ks led, Sn 2 v ordf

Hassfjärd Helén

S

Nälden

 

 

Bun ers

Haugskott Jenny

C




Bun ers

Hedman Nils Olof

KD

Nälden

 

nilsolof@storholmsjo.nu

Saby ers

Hedman Olof

C

Nälden

 

 

Bun ers, Kf ers

Hellström Gunnar

C

Aspås

070 685 02 51

gunnar.hellstrom@krokom.se

Kf ordf

Henriksson Jenny

C

Offerdal

 

 

Kf led, Ks led

Hillding Jannike

M

Nälden

070 664 38 04

jannike.hillding@moderat.se

Bun 1 v ordf, Kf led, Ks led

Holm Leif

M

Nälden

070 326 40 55

 

Saby ers

Hult Judith

S

Krokom

070 519 11 51

judith.hult@telia.com

Bom ers, Kf ers, Vn led

Häggqvist Karin

C

Offerdal

070 339 00 17

haggqvistkarin@gmail.com

Kf ers, Sn ers, Vn ers

Högström Alf

S

Krokom

070 602 38 43

alf.hogstrom@krokomsbostader.se

Kf led, Sn ers

Isberg Maria

V

Ås

 

 

Ks ers

Jacobsson Maria

S

Offerdal

 

 

Kf led, Ks ers

Jonsson Eva-Britt

V

Offerdal

 

 

Kf ers

Jonsson Karin

C




Bun ers

Jonsson Leif

S

Aspås

 

 

Kf led, Öfn ers

Jontegård Pernilla

C

Föllinge

 

pernilla@jontegard.se

Sn ers

Juleshaug Karin

S

Krokom

 

 

Kf led, Sn led

Jönsson Leif

C

Nälden

070 350 58 08

leif@hogrun.se

Bom 1 v ordf, Kf led

Jönsson Ulla

S

Offerdal

070 668 45 99

ulla-jonsson@telia.com

Kf ers

Karlsson Mikael

S

Ås

 

mikael.karlsson@bahnhof.se

Bom ers, Kf led

Karlsson Ronny

SD

Krokom

072 227 86 74

ronny.karlsson@sverigedemokraterna.se

Kf led

Kimselius Stina

M

Östersund

070 687 87 63

stina.kimselius@moderat.se

Bun led, Kf ers

Kristiansson Emil

V




Sn ers

Larsamo Roland

M

Alsen

070 250 22 33

 

Kf ers, Öfn ers

Larsson Håkan

C

Krokom

070 266 72 62

hakan.larsson@centerpartiet.se

Kf led, Vn led

Lennartsson Tommy

C

Alsen

 

 

Vn ers

Lilja Rolf

S

Alsen

070 212 20 41

rolf.lilja@krokom.se

Kf led, Ks 2 v ordf

Ljungdahl Eva

MP

Dvärsätt

070 253 95 59

evaljungdahl@yahoo.com

Kf led, Ks ers, Saby 1 v ordf, Sn ers

Marklund Sture

V

Ås

070 378 50 08

stensture.marklund@gmail.com

Saby ers, Vn led

Mattsson Sofia

S

Krokom

 

 

Bun ers

Mellergård Rune

KD

Krokom

 

 

Kf ers

Mostafaee Nehro

V

Ås

 

 

Kf led

Nilsson Lars

S

Krokom

070 583 07 70

 

Saby ers

Nilsson Roger

M




Kf ers

Nord Bengt

C

Offerdal

 

 

Kf ers

Nordqvist Anton

MP

Östersund

072 500 29 39

anton.nordqvist@mp.se

Bun ers, Vn ers

Norén Anders

M

Nälden

 

 

Kf ers, Ks ers

Olofsson Fredrik

V

Ås

 

 

Bun ers

Olofsson Leo

M

Dvärsätt

070 304 92 94

leo@zelcon.se

Kf led, Ks led

Olofsson Mikael

M

Trångsviken

 

 

Sn ers

Olsson Anna

S

Trångsviken

 

 

Kf ers, Ks ers, Sn ers

Olsson Leif

C

Offerdal

070 274 00 04

leif.olsson.offerdal@gmail.com

Öfn ers

Pallin Jenny

S

Krokom

070 211 59 60

nenna.penna@hotmail.com

Bun led

Persson Cristine

C

Krokom

0640 163 70

cristine.persson@krokom.se

Kf led, Ks ers, Saby ordf

Persson Gunnel

S

Dvärsätt

 

 

Vn ers

Persson Lena

KD

Alsen

0640 240 56

lena.persson@krokom.se

Kf led, Ks led, Sn ers, Vn 1 v ordf

Puttick Mona

V

Offerdal

 

 

Kf led, Saby led, Vn ers

Rexner Ulla-Greta

V

Ås

 

 

Bom ers

Rhodin Inger

S

Nälden

 

inger.rhodin@live.se

Sn ers

Rhodin Niklas

S

Nälden

 

niklas.rhodin@krokom.se

Ks led, Bun 2 v ordf

Rosberg Katarina

S

Trångsviken

 

katarinarosberg@yahoo.se

Bun led, Kf 2 v ordf

Rosberg Simon

S

Trångsviken

073 822 61 20

simon.rosberg@gmail.com

Kf led, Saby ers

Rosvall Yvonne

S

Föllinge

070 686 56 74

yvonne-rosvall@live.se

Sn led

Runsten Jan

MP

Alsen

070 339 18 28

jan.runsten@ekolantbruk.se

Bom ordf, Kf led, Ks led

Salomonsson Ylwa

S

Offerdal

 

 

Vn ers

Sandberg Michael

KD

Ås

 

maila2mike@yahoo.com

Kf ers, Ks ers

Savic´ Dmitar

MP

Krokom

 

 

Bun led, Kf ers

Schüberg Håkan

C

Ås

 

 

Bom led, Kf led

Sjögren Gunilla

S

Nälden

 

gunillamargarethasjogren@gmail.com

Saby ers

Sundberg Clas

SD

Krokom

073 061 83 34

classundberg@hotmail.se

Kf led

Sundholm Kjell

KD

Trångsviken

 

 

Bun ers

Sundqvist Malin

C

Föllinge

 

malla.sundqvist@gmail.com

Öfn led

Sundström Jens

S

Nälden

070 313 18 94

snickarejens@gmail.com

Saby led

Svensson Elisabeth

M

Dvärsätt

0640 164 51

elisabeth.svensson@krokom.se

Kf led, Sn 1 v ordf, Öfn ordf

Svemark Kjell

S




Kf ers

Svensson Kurt

S

Alsen

 

hov1370@telia.com

Vn led

Svensson Marie

V

Krokom

070 214 94 54

marie.svensson@jll.se

Kf led, Sn led

Syversen Anki

S

Nälden

073 501 65 14

flpsverige@hotmail.com

Kf led, Ks led

Söderback Pia

MP

Trångsviken

 

pia.soderback@telia.com

Vn led

Söderberg Maria

C

Krokom

070 216 86 67

maria.soderberg@krokom.se

Kf led, Ks ordf

Söderberg Roland

C

Alsen

070 240 15 76

soderberg6@telia.com

Saby led

Söderström Maj

S

Alsen

 

 

Öfn v ordf

Wallén Karin

C

Nälden

070 331 65 15

karin.wallen@krokom.se

Bun ordf, Kf led, Ks ers

Wallgren Olof

C

Nälden

070 308 97 38

olof.wallgren@krokom.se

Vn ordf

Wiklund Lars

KD

Krokom

 

 

Sn led, Vn ers

Wiklund Urban

C

Nälden

 

 

Saby led

Wärdell Ulf

M

Ås

070 239 70 05

ulf.wardell@gmail.com

Vn led

Åsling Hans

C

Trångsviken

070 521 78 80

hans.asling@asebruk.se

Kf led, Ks led

Öhlin Erika

S

Aspås

 

 

Kf led, Ks ers, Sn ers

Öhnstedt Bill

V

Krokom

 

 

Bom led

 

Uppdaterad 2016-10-27 av Thory Andersson

KROKOMS KOMMUN Offerdalsvägen 8, 835 80 Krokom
Tel. 0640-161 00 vxl (vardagar kl 08-17)  |  Fax 0640-161 05  |  E-post »