Translate site

Startsida Krokoms kommun

Valresultat, mandatfördelning

Resultat i valet 2014:

Röstfördelning i Krokoms kommun
PartiRösterProcentMandat i fullmäktige
Moderata samlingspartiet113612,506
Centerpartiet256828,2613
Folkpartiet liberalerna1281,41 
Kristdemokraterna1842,031
Socialdemokraterna312334,3716
Vänsterpartiet8439,284
Miljöpartiet de gröna4785,262
Sverigedemokraterna6046,653

83,23 procent av de röstberättigade röstade i kommunfullmäktigevalet i Krokom 2014.

Detaljerat resultat finns på www.val.selänk till annan webbplats.

Kommunfullmäktige 2014-2018
PartiKvinnorMänErsättare 
Centerpartiet677 
Moderata samlingspartiet243 
Kristdemokraterna102 
Miljöpartiet - de gröna112 
Socialdemokraterna888 
Vänsterpartiet222 
Sverigedemokraterna030 
Antal ledamöter202524 
Uppdaterad 2015-03-09 av Ulla Eriksson

Kontakta oss
Har du tekniska frågor eller vill kommentera informationen på sidan så kan du kontakta webbredaktionen. Klicka här!

KROKOMS KOMMUN Offerdalsvägen 8, 835 80 Krokom
Tel. 0640-161 00 vxl (vardagar kl 08-17)  |  Fax 0640-161 05  |  E-post »